استرچ صنعتی

استرچ صنعتی

استرچ صنعتی چیست؟

معنای لغوی استرچ در معنای کش آمدن هست. رایج ترین ماده به وجود آورنده فیلم استرچ ، پلی اتیلن هست که دارای حجم بسیار کم و سبکی هست. استرچ روپ یا فیلم استرچ یک روکش پلاستیکی بسیار الاستیک است که برای حمل و نقل به دور محصولات مختلف (مانند پالت‌های جعبه) کشیده می‌شود. بازیابی الاستیک یا قابلیت کشش فیلم، محصولات را محکم می کند و اطمینان می دهد که آنها محکم بسته می شوند. اغلب در یکپارچه سازی محصولات مختلف اجرا می شود، اما می تواند برای بسته بندی بسته های اشیاء کوچک نیز مورد استفاده قرار گیرد. پوشش کششی محکم به خودش می‌چسبد و در میلیون‌ها شرکت در سراسر جهان استفاده می‌شود. فیلم استرچ یکی از پر مصرف ترین محصولات در کارخانه ها و انبار ها میباشد. در تمام دنیا پس از تولید و دپوی محصول اقدام به پالت پیچ کردن آن کالا نموده تا از قابلیت استحکام بخشی به محصول اطمینان حاصل شود. استرچ پالت پیچ یا همان استرچ صنعتی خاصیت کشسانی زیاد و همچنین چسبندگی مناسبی دارد.

بر اساس نظر سنجی مشتریان، گروه تولیدی پک پلیمر با استفاده از دستگاه های فول اتومات و پیشرفته در راستای تولید فیلم استرچ، یکی از معتبر ترین تولید کنندگان صنعت پلاستیک به حساب می آید. این مجموعه با استفاده از دستگاه تولید نایلون استرچ سه لایه و پنج لایه، کیفیت بهتری را به مشتریان خود ارائه مینماید. خاصیت کشسانی استرچ های ما 700 درصد واقعی و بدون اغراق میباشد که البته در تست کشسانی تا 1000 درصد نیز میرسد اما با حفظ خواص بسته بندی و رعایت اصول پایداری نایلون میباید همان 700 درصد را معرفی نماییم.

همچنین از چسبندگی فیلم استرچ در زمان پالت پیچ نمودن کالا توسط مشتری قابل روئیت است. چرا که ما در تولید استرچ بسته بندی از درصد مناسب چسب استفاده میکنیم

پلاستیک استرچ

نایلون استرچ یا در اصطلاح تخصصی، فیلم استرچ یکی از پر کاربرد ترین نایلون ها در صنعت بسته بندی به حساب می آید. تمامی کارخانه های تولیدی و صنعتی، پس از تولید محصول، به منظور حفظ شکل ظاهری، جلوگیری از پاشیدگی، زیبایی محصول اقدام به چیدمان محصول و کالای تولید شده بر روی پالت های چوبی یا پلاستیکی نموده و پس از آن به وسیله نایلون استرچ، اقدام به پالت پیچ کردن کالای تولید شده مینماید. نایلون استرچ با خاصیت کشسانی بالا، این امکان را فراهم میکند تا پالت پیچ کردن محصول هم با زیبایی بیشتر و هم با استحکام بالاتر انجام شود. همچنین کشسانی پلاستیک استرچ در صرفه جویی مصرف این نایلون ها موثر است

 

کاربردهای استرچ :

کارخانه ها و صنایع مختلف جهت بسته بندی نهایی کالاهای خود میباید از استرچ استفاده نمایند بدین صورت که از طاقه های استرچ برای مصارف زیر بهره برداری میشود:

استرچ پالت بند:

پس از تولید کالاها و بسته بندی اولیه، نوبت به چیدمان کالا روی پالت و بسته بندی نهایی یا همان استرچ کردن میرسد. با چیدمان کالا روی پالت ها و کشیدن فیلم استرچ دور تا دور کالا باعث محافظت از کالا، جلوگیری از افتادن، آسیب دیدن و پخش شدن، بارگیری و تخلیه آسان، انبارداری آسان و به صرفه، جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و رطوبت و … میشود.

استرچ علوفه:

پس از برداشت علوفه به منظور جلوگیری از پخش شدن علوفه در برابر باد و همچنین محافظت از آسیب های نور خوشید و مهمتر از همه، جهت حمل و بارگیری به صرفه علوفه ها از استرچ استفاده میشود.

استرچ فرودگاه و راه آهن:

در فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و کلیه خطوط مسافری و باری به منظور بسته بندی ساک و چمدان و هر نوع بار اعم از کارتن ها و جعبه ها، از استرچ استفاده میشود. با استرچ کردن بار از آلودگی آن و آسیب های احتمالی در زمان حمل و نقل در اثر تکان های شدید محافظت به عمل می آید و محموله بدون بروز مشکلاتی نظیر باز شدن، پخش شدن، کثیف شدن و … به مقصد میرسد.

استرچ مبلمان:

برای محافظت از مبلمان خانگی، اداری، میز و صندلی و لوازم چوبی از استرچ به عنوان یک بسته بندی مطمئن استفاده میشود. چه در زمان انبارداری و چه در زمان بارگیری و تخلیه با استرچ کردن مبلمان و لوازم چوبی از آسیب های احتمالی جلوگیری به عمل می آید.

استرچ لوازم خانگی:

یک نوع بسته بندی مناسب و مطمئن برای لوازم خانگی نظیر یخچال، لباسشویی، اجاق گاز و … استرچ پیچ کردن این لوازم میباشد. هم در کارخانه و هم زمان اسباب کشی منازل میتوان برای اطمینان خاطر از محافظت لوازم خانگی، بسته بندی استرچ را در نظر گرفت. در کنار استرچ همچنین میتوان از نایلون حبابدار برای بسته بندی این دسته از محصولات استفاده نمود.

از فیلم استرچ برای بسته بندی مواد غذایی، خشکبار، مایعات و آشامیدنی، مصالح ساختمانی، قطعات یدکی، بسته بندی مبلمان، علوفه، ساک و چمدان و هر آنچه نامش کالا است استفاده می شود.
از استرچ های سبک با وزن 2، 5/2، 3 و 5 کیلو گرم به صورت دستی توسط نیروی انسانی، عملیات پالت پیچ کردن دور کالا انجام می پذیرد.
از استرچ های 10 کیلو تا 50 کیلویی به صورت ماشینی توسط دستگاهی به نام استرچ کش، عملیات پالت پیچ کردن دور کالا انجام می پذیرد.
لازم به ذکر است در زمان پالت پیچ کردن کارتن ها، کیسه ها، قطعات و … هر لایه از استرچ که دور محصول پیچیده می شود، سبب استحکام و پابرجایی محصول میشود و با افزودن لایه بعدی استرچ روی لایه قبلی در هنگام پالت پیچ کردن، خاصیت کشسانی و چسبندگی استرچ سبب محکم چسبیدن لایه ها روی یکدیگر می شود و همین خواص پلاستیک استرچ سبب ایجاد یک بسته بندی شیک، محکم، کم جا میشود و بارگیری پالت های حاوی محصول به سهولت انجام می پذیرد و این امر سبب

ایجاد توجیه اقتصادی برای تولید کنندگان، تجار و عمده فروشان در زمان بسته بندی خواهد شد.

ضخامت استرچ پالت:

میزان ضخامت نایلون استرچ بر اساس سفارش مشتری، قابل تولید است اما استاندارد ضخامت برای استرچ صنعتی یا همان استرچ پالت پیچ از 23 تا 25 میکرون میباشد. البته نوع غذایی استرچ ها از استاندارد ضخامت 10 میکرون تبعیت میکنند. لازم به ذکر است در صورتیکه ضخامت استرچ بیشتر باشد قابلیت کشسانی آن نیز بیشتر میشود.

رنگ بندی استرچ پالت:

به صورت متداول از استرچ های شفاف بدون رنگ استفاده میشود. اما در صورت نیاز مشتری، مجموعه پک پلیمر توانایی تولید استرچ رنگی را نیز دارد برای مثال تا کنون بر اساس سفارش مشتری، اقدام به تولید نایلون استرچ مشکی، زرد، آبی و شفاف نموده ایم.

چسبندگی استرچ:

روش تست چسبندگی استرچ هایی که با دستگاه تک لایه تولید میشوند با استرچ های تولید شده توسط دستگاه های چند لایه کمی متفاوت است. در ابتدا که مواد اولیه با چسب مخصوص استرچ ترکیب میشود، با دستگاه تک لایه، تمام مواد وارد یک ماردون میشود که به دلیل تک لایه بودن احساس میکنید استرچ تولید شده چسب بیشتری دارد. در صورتیکه زمان تولید با دستگاه های چند لایه، مواد و چسب مخصوص به نسبت مساوی وارد چند ماردون میشود و این چسب به همراه مواد در تک تک لایه ها وجود دارد. ازینرو استرچ تولید شده را کمی بکشید سپس چسبندگی آن را تست نمایید. متوجه خواهید شد هم چسبندگی بیشتر از حالت تک لایه است و هم استحکام و کشسانی بیشتری دارد.
تفاوت پلاستیک استرچ سه لایه، تک لایه و پنج لایه
همانطور که در قبلا اشاره کردیم، استرچ تولید شده با دستگاه تک لایه به این صورت است که مواد اولیه و چسب مخصوص پس از ترکیب شدن، داخل یک ماردون شده و محصول نهایی تولید شده همان استرچ تک لایه است. در صورتیکه همان مواد اولیه و چسب مخصوص استرچ که با هم ترکیب شدند، در دستگاه های چند لایه، وارد چند ماردون به صورت همزمان میشوند و محصول نهایی تولید شده را استرچ سه لایه یا پنج لایه میگویند. خواص کشسانی، استحکام و چسبندگی استرچ های چند لایه طبیعتا بالاتر از استرچ تک لایه میباشد.

مواد قابل افزودن به استرچ پالت بند:

در صورتیکه مشتری از ما بخواهد، از مواد اولیه افزودنی برای تولید پلاستیک استرچ استفاده میکنیم. مواد افزودنی به فیلم استرچ اغلب شامل آنتی یو وی و آنتی استاتیک و رنگ ها میباشد. همانطور که قبلا توضیح داده ایم،
آنتی یو وی ( Anti UV) یعنی ضد اشعه فرا بنفش خورشید.
آنتی استاتیک ( Anti Static ) یعنی ضد الکتریسیته ساکن و ضد گرد و غبار

وزن استرچ پالت:

نایلون استرچ به صورت استاندارد در چند وزن تولید میشود و با توجه با اینکه مشتری صادراتی باشد یا داخلی، در تولید پلاستیک استرچ در اوزان مختلف بر حسب سفارش تغییر میکند. مجموعه پک پلیمر در تولید استرچ صنعتی قابلیت تولید تمام وزن ها را دارد که وزن خالص استرچ و وزن استاندارد لوله یا بوبین داخل آن را نیز برای مشتریان محترم محاسبه می نماید.
– تولید استرچ 2 کیلویی و استفاده از بوبین 250 الی 280 گرم
– تولید استرچ 5/2 و 3 کیلویی، استفاده از بوبین 250 الی 380 گرم
– تولید استرچ 5 کیلویی و استفاده از بوبین 450 الی 500 گرم
– تولید استرچ 10 کیلویی و استفاده از بوبین 900 الی 1000 گرم
– تولید استرچ 30، 40، 50 کیلویی و استفاده از بوبین 1200 تا 1500 گرم
البته از استرچ های سنگین که وزن 30 تا 50 کیلو را شامل می شود، اصطلاحا استرچ جامبویی نیز اطلاق می شود. در نهایت تولید استرچ در هر وزنی توسط مجموعه پک پلیمر انجام می شود و مشتری بر اساس نیاز خود وزن پلاستیک استرچ را جهت تولید، پیشنهاد میدهد.

فیلم استرچ رنگی

مجموعه پک پلیمر در تولید تمام فیلم های پلیمری، توانایی تولید رنگ دلخواه مشتری را دارد. تمام محصولات پلاستیکی از جمله استرچ نیز به صورت رنگی و شفاف قابل تولید می باشد. در صورتیکه مشتری بخواهد از استراتژی رنگ اختصاصی برای محصولات خود استفاده نماید، پک پلیمر بهترین تولید کننده استرچ صنعتی و پالت پیچ است که حسب نیاز خریدار، استرچ رنگی را تولید می نماید. انتخاب رنگ یکی از استراتژی های رقابتی در راهبرد فروش کالا به حساب می آید که مشتریان مختلفی ازین روش و استراتژی استفاده میکنند. پک پلیمر بزرگترین مرکز تولید استرچ رنگی و شفاف میباشیم که رضایت مشتریان سبب اعتبار ما است.

سلفون غذایی ( فود رپ )

تمام توضیحاتی که در خصوص استرچ صنعتی، استرچ پالت بند، پالت پیچ، فیلم استرچ و نایلون استرچ ارائه نمودیم، دارای شباهت زیادی با استرچ یا سلفون محافظ غذا میباشد. محافظ غذا یا همان فود رپ بر پایه پلی اتیلن یا پلی استر تولید میشود و گرید غذایی مورد تایید در مواد اولیه نیز لحاظ می گردد.

تفاوت استرچ صنعتی و استرچ غذایی

بیشترین تفاوت این دو نوع استرچ در نوع مواد اولیه، ضخامت و مقدار چسب میباشد.
تعیین کیفیت سلفون غذایی
تولید استرچ محافظ غذا با شفافیت بالا، چسبندگی بیشتر و کشسانی بالاتر نسبت به استرچ صنعتی لحاظ میشود که مجموعه پک پلیمر توانایی تولید سلفون محافظ غذا با کشسانی، چسبندگی و شفافیت بالا را برای مشتریان داخلی و صادراتی انجام می دهد. این کیفیت سلفون غذا کاهش هزینه مصرف را در پی دارد.
همچنین کیفیت تولید شده توسط کارخانه پک پلیمر، سبب حفظ خواص غذا میشود و از عبور رطوبت و گاز جلوگیری میکند. بر اساس سفارش مشتری، توانایی تولید محافظ غذا در رنگ بندی مورد نظر مشتری را داریم. به واسطه رنگ بندی متفاوت، استراتژی برندینگ و تمایز در بازار نیز توسط مشتری اعمال می گردد

انواع استرچ صنعتی

انواع مختلفی از استرچ صنعتی وجود دارد. در زیر لیستی از هر نوع را خواهید دید. در زیر فهرست، قابلیت‌های هر فیلم، کاربردهای رایج و کیفیت‌های پویا متنوع را بررسی خواهیم کرد. ممکن است بخواهید در اینجا یادداشت برداری کنید زیرا اطلاعات زیادی برای هضم وجود دارد. بطور کل استرچ صنعتی شامل دو نوع استرچ ماشینی و دستی می شود.

استرچ ماشینی

استرچ ماشینی برای استفاده توسط دستگاه استرچ روپ ایجاد شد. این فیلم به طرق مختلف از جمله اما نه محدود به موارد زیر برتری دارد: راندمان سریعتر و بیشتر در بسته بندی، هزینه کمتر مواد، ایمنی بیشتر و مهار بار برتر. انواع مختلفی از فیلم های استرچ ماشینی وجود دارد: فیلم استرچ ماشین ریخته گری، فیلم ماشین دمنده و فیلم های پیش کشش.فیلم های کششی غیر ماشینی

فیلم استرچ دست

فیلم استرچ دست منحصراً برای بسته بندی دستی توسط نیروی انسانی ساخته شده است. به عنوان فیلم دستی، بسته بندی استرچی دستی، بسته بندی دستی یا بسته بندی پالت دستی نیز شناخته می شود. معمولاً توسط شرکت هایی استفاده می شود که حجم کمی از محصولات را بسته بندی می کنند. به طور کلی، این شرکت هایی هستند که کمتر از 50 پالت در روز بسته بندی می کنند.
قابلیت‌های فیلم استرچ دستی باید به طور مداوم در برابر پیشرفت‌های بالقوه مختلفی که با تغییر به دستگاه بسته‌بندی کششی به وجود می‌آید بررسی شود. انتخاب نرم افزار کشسانی مناسب برای خط بسته بندی شما راندمان بالاتر و تولید مقرون به صرفه تری را به همراه خواهد داشت.

در نتیجه:

پس از آشنایی با انواع مختلف فیلم استرچ ذکر شده در بالا، می‌توانید ایده‌های خود را در مورد بهترین گزینه برای شرکت شما و محصولاتی که بسته‌ بندی می‌کنید با ماشین‌آلات بسته‌بندی یا نیروی کاری که دارید شروع کنید.
بسته به بودجه، خط بسته بندی و ماشین آلات یا کمبود آنها، ممکن است هنوز مطمئن نباشید که کدام فیلم استرچ برای شما مناسب است. به شما توصیه می شود که با ما تماس بگیرید و در مورد فیلمی که به بهترین وجه با نیازهای منحصر به فرد شما مطابقت دارد، توصیه هایی بخواهید.
دریافت یک تحلیل حرفه ای از خط بسته بندی، ماشین آلات، نیروی کار و مواد فعلی شما نیز ایده خوبی است. با اطلاعات ارائه شده توسط تجزیه و تحلیل گفته شده، می توانید بهترین راه حل بسته بندی استرچ را برای تجارت خود انتخاب کنید.
در نهایت، یک برنامه نگهداری پیشگیرانه با کیفیت تضمین می کند که شما همیشه بهترین انتخاب پوشش استرچی را برای کاربردهای خاص خود اجرا می کنید. با گذشت زمان، این برنامه به شما اجازه می دهد تا مشاوره تخصصی در مورد ایجاد تغییرات ایجاد شود، زیرا پیشرفت های جدید در پوشش استرچی از طریق نوآوری های تکنولوژیکی، ملاحظات محصول و انواع تجهیزاتی که استفاده می کنید، ایجاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.