نایلون مالچ

نایلون مالچ

نایلون مالچ به چه کار میاد؟

پلاستیک های کشاورزی کاربردها و انواع متنوعی دارند که بر اساس نیاز در حوزه های کشاورزی تعریف میشوند. پلاستیک مالچ نیز یکی از انواع نایلونها میباشد. نایلون مالچ نوعی پوشش و محافظ بر روی خاک ایجاد میکند و از عبور نور خورشید و تابیدن بر روی خاک جلوگیری به عمل می آورد. همچنین مانع از پخش شدن آب بر سطح خاک می شود که این خواص مانع از رشد علف های هرز نیز می گردد و پوشش پلاستیک باعث میشود، بادهای شدید آسیبی به خاک نرسانند. تمام این محافظت هایی که توسط پلاستیک مالچ اعمال می شود، سبب رشد بهینه گیاه شده و از هدر رفتن منابع مالی و آب و انرژی نیز محافظت به عمل می آید. در کشاورزی مدرن، یکی از ابزارهای مورد نیاز همین پلاستیک مالچ است.

مالچ چیست؟

به پوشش نرم و منعطف سطح خاک که سبب محافظت خاک در برابر عوامل جوی و محیطی می گردد، اصطلاحا خاک پوش یا مالچ میگویند. ماموریت و خاصیت مالچ، حفاظت کردن از خاک است. این حفاظت به صورت زنجیره وار موجب حفاظت از گیاهی که در دل خاک کاشته شده است نیز می گردد. عوامل و آسیب هایی نظیر یخبندان، باران، فرسایش، تبخیر و سله بندی که ناگزیر برای تمام گیاهان حادث میشود، با استفاده از پلاستیک مالچ، به صورت بسیار کارآمدی، رشد گیاهان بیمه می شود.

مزایای این پلاستیک

فواید استفاده از پلاستیک مالچ در کشاورزی غیر قابل کتمان است. از جمله مزایا و فواید مالچ عبارتند از:

 • مانع از رشد علف های هرز میشود
 • باعث حفظ زه کشی خاک میشود
 • تا اندازه زیادی مانع از تبخیر رطوبت موجود در خاک میشود
 • مانع از انتقال املاح و نمک به سطح خاک می شود
 • سبب افزایش سرعت در عملیات کاشت، داشت و برداشت می شود
 • سبب پایداری میکرو ارگانیسم های موجود در خاک می شود
 • مانع از فرسایش خاک در برابر عوامل جوی می شود
 • مانع از یخ زدگی ریشه در فصول سرد سال می شود

ویژگی های مالچ خوب

 • مقرون به صرفه باشد
 • در صورت نیاز به سهولت حذف شود
 • به سهولت در دسترس باشد
 • قدرت ماندگاری بالا داشته باشد
 • عاری از حشرات، بیماری و بذر علف های هرز باشد

پلاستیک مالچ

انواع مالچ

مالچ ها از نظر نوع مواد تشکیل دهنده به دو گروه تقسیم میشوند که عبارتند از مالچ های طبیعی و مالچ های مصنوعی.

مالچ طبیعی:

در خصوص مالچ های طبیعی که به صورت ذاتی در طبیعت وجود دارند می توان به خاک اره، پوست گیاهان، شاخ و برگ درختان، کاه و … اشاره کرد.

مالچ مصنوعی:

مالچ های مصنوعی که دارای ماندگاری بیشتری هستند و توسط انسان ساخته می شوند، شامل پلاستیک، پشم شیشه، فویل، فیبر و … می شوند که مالچ پلاستیکی یا همان نایلون مالچ بسیار مقاوم تر و ارزانتر از بقیه موارد است.

پلاستیک مالچ از چه موادی درست میشود؟

لازم است برای علاقه مندان توضیحاتی در مورد مواد پلاستیک مالچ ارائه نماییم. مواد اولیه پلیمری با زیر شاخه پلی اتیلن ها جزو اصلی ترین ترکیبات مواد برای تولید نایلون مالچ میباشد. به این مواد پلی اتیلنی میتوانیم بر اساس سفارش مشتری، افزودنی هایی اضافه نماییم که شامل مستربچ ها و کمپاند هایی با خواص رنگ دهی، مقاومت دهی نایلون در برابر اشعه مضر UV  و نرم کننده ها میباشد.

راهنمایی خرید مالچ

گروه تولیدی پک پلیمر در راستای حفظ اصول مشتری مداری، وظیفه خود میداند تا اطلاعات کافی در اختیار مراجعین و مشتریان خود قرار دهد تا تصمیم گیری را برایشان راحت تر نماید.

در صورتی که بر اساس نوع گیاه قابل کشت خود و شرایط خاک کشاورزی بخواهید از مالچ طبیعی استفاده نمایید، مهم است که در چه موقعیت مکانی قصد انجام این کار را دارید. صرف نظر از مالچ ها یا خاک پوش های طبیعی که توضیحات آن را در بندهای فوق تقدیم نظر شما نمودیم، در خصوص مالچ مصنوعی ارزان و با دوام که همان پلاستیک مالچ می باشد در ضخامت های متنوع و عرض و طول سفارشی تولید میشود. کارشناسان پک پلیمر بر اساس نوع گیاه و محل کشت آن اطلاعات بیشتری را تقدیم شما می نمایند. جهت کسب اطلاعات لازم با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

قیمت پلاستیک مالچ

بر اساس قیمت مواد اولیه، درجه کیفیت نایلون مالچ تولید شده، افزودنی ها، عرض و وزن محصول، قیمت نایلون مالچ متغیر خواهد بود. پلاستیک مالچ درجه دو به مراتب قیمت پایینتری نسبت به مالچ درجه دارد. با توجه به شرایط اقتصادی و همچنین زمان ماندگاری مورد نیاز پلاستیک و … میتوان روی قیمت بررسی های بیشتری اعمال نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.